Viktiga egenskaper hos hormonstörande kemikalier

Den ursprungliga arbetsgruppen träffades vid UC Berkeley den 7-8 mars 2018 och var värd för Martyn Smith (UC Berkeley) och Lauren Zeise (OEHHA, CalEPA). Gruppen var medordförande * av Michele La Merrill (UC Davis) och Thomas Zoeller (U. Mass.). Gruppen undersökte litteraturen och utvecklade 12 nyckelegenskaper (KC) för hormonstörande kemikalier och publicerade därefter en uppsats 2020, La Merrill et al., 2020, som inkluderade ytterligare inbjudna experter **.

EfternamnFörnamnInstitutionE-postintressent~~POS=TRUNC
BrowneTålamodOECDTålamod.BROWNE@oecd.orgMellanstatliga byrån
CoglianoVincentOEHHAVincent.cogliano@oehha.ca.govRegeringen
Bra sonWilliamCPMCwhg3md@att.netForskare
Levrat blod**AndreaUni. Texas, Austinandrea.gore@austin.utexas.eduForskare
GuytonKathrynIARC, FrankrikeGuytonK@iarc.frMellanstatliga byrån
KorachKennethNIEHS

 korach@niehs.nih.gov

Regeringen
KortenkampAndreasBrunel Uni., Storbritannien

Andreas.Kortenkamp@brunel.ac.uk

Forskare
La Merrill *MicheleUC Davismlamerrill@ucdavis.eduForskare
Patisaul **HeatherN. Carolina State Univ.hbpatisa@ncsu.eduForskare
RieswijkLindaUC Berkeley (för närvarande Maastricht Uni.)linda.rieswijk@maastrichtuniversity.nlForskare
SmithmartynUC Berkeleymartynts@berkeley.eduForskare
SoneHidekoNIES, Japanhsone@nies.go.jpRegeringen
VandenbergLauraU. Massachusettslvandenberg@schoolph.umass.eduForskare
MyskmadraTraceyUCSFTracey.Woodruff@ucsf.eduForskare
ZeiseLaurenOEHHA, Kalifornien EPALauren.Zeise@oehha.ca.govRegeringen
Zoeller *ThomasU. Massachusetts

tzoeller@bio.umass.edu

Forskare

* Medstolar
** Experter inbjudna att gå med i gruppen

Förkortningar: CPMC, California Pacific Medical Center; EPA, Environmental Protection Agency; NIES, National Institute for Environmental Studies; OECD, Organisationen för ekonomiskt samarbete och utveckling; OEHHA, Office of Health Hazard Assessment

Pil upp