Viktiga egenskaper hos Kardiovaskulära toxikanter

 

Arbetsgruppen träffades i en serie telefonkonferenser två gånger i veckan som var värd av Martyn Smith (UC Berkeley) och Lauren Zeise (OEHHA, CalEPA), med det första samtalet som hölls den 21 april 2020. Prof. Lars Lind, Uppsala universitet, Sverige var delad ordförande med Martyn Smith. Gruppen utvecklade 12 nyckelegenskaper (KC) och beskrev deras tillämpning på miljökemikalier och farmaceutiska läkemedel i Lind et al., 2021.

Efternamn Förnamn Institution E-post intressent~~POS=TRUNC
* Lind Lars U. Uppsala nlars.lind@medsci.uu.se Forskare
*Smed martyn UC Berkeley martynts@berkeley.edu Forskare
Araujo Jesus UCLA jaraujo@mednet.ucla.edu Forskare
Barchowsky Aaron U. Pittsburgh aab20@pitt.edu Forskare
Belcher Scott NCSU smbelch2@ncsu.edu Forskare
Berridge Brian NTP brian.berridge@nih.gov Regeringen
Chiamvimonvat Nipavan UC Davis nchiamvimonvat@ucdavis.edu Forskare, kliniker
Chiu Weihsueh Texas A&M wchiu@cvm.tamu.edu Forskare
Cogliano Vincent OEHHA cogliano.vincent@epa.gov Regeringen
Elmore Sarah OEHHA Sarah.Elmore@oehha.ca.gov Regeringen
Farraj Sikta USA: s EPA Farraj.Aimen@epa.gov Regeringen
Gomes Aldrin UC Davis avgomes@ucdavis.edu Forskare
McHale Cliona OEHHA cmchale@berkeley.edu Regeringen
Meyer Kathleen Sangamo Therapeutics kmeyer@sangamo.com Pharma
Posnack Nikki Barns nationalsjukhus; George Washington Uni. NPOSNACK@childrensnational.org Forskare
Vargas Hugo Amgen, Inc. hvargas@amgen.com Pharma
Yang Xi FDA xi.yang@fda.hhs.gov Regeringen
Zeise Lauren OEHHA Lauren.Zeise@oehha.ca.gov Regeringen
Zhou Changcheng UC Riverside changcheng.zhou@ucr.edu Forskning

* Medstolar

Pil upp