Viktiga egenskaper hos Cancerframkallande ämnen

 

Arbetsgruppen träffades vid UC Berkeley den 21-22 augusti 2018 och den 7-8 februari 2019. Möten var värd för Martyn Smith (UC Berkeley) och Lauren Zeise (OEHHA, CalEPA). Gruppen diskuterade användningen av de viktigaste egenskaperna vid identifiering av faror, harmonisering av nyckelegenskaperna med cancerens kännetecken och hur man utformar experiment för att testa en blandning av flera kemikalier med potential att producera cancer vid låga doser. Hittills har en uppsats resulterat från gruppens arbete: Smith et al., 2020 men en sekund om blandningar kommer att publiceras.

EfternamnFörnamnInstitutionE-postintressent~~POS=TRUNC 
BorrelAlexandreNTPalexandre.borrel@nih.govRegeringen 
CardenasAndresUC Berkeleyandres.cardenas@berkeley.eduForskare 
ChiuWeihsuehTexas A & M UniversityWChiu@cvm.tamu.eduForskare 
FelsherDeanStanford Uni.dfelsher@stanford.eduForskare 
FieldenMarkeraAmgenmfielden@amgen.comPharma 
GibbonsCatherineUS EPAGibbons.Catherine@epa.govRegeringen 
Bra sonWilliamCPMCwhg3md@att.netForskare 
GuytonKathrynIARC, FrankrikeGuytonK@iarc.frMellanstatliga byrån 
HouckKeithUS EPAhouck.keith@epa.govRegeringen 
KleinstreuerNicoleNTPnicole.kleinstreuer@nih.govRegeringen 
La MerrillMicheleUC Davismlamerrill@ucdavis.eduForskare 
LebrecHerveAmgenhlebrec@amgen.comPharma 
LoweLeroyLär känna cancer, Kanadahlebrec@amgen.comForskare 
McHaleClionaUC Berkeleycmchale@berkeley.eduForskare 
MinocherhomjiSheroyAmgensminoche@amgen.comPharma 
RiderCynthiaNTPcynthia.rider@nih.govRegeringen 
Rieswijk&LindaUC Berkeleylinda.rieswijk@maastrichtuniversity.nlForskare 
SandyMarthaOEHHA, Kalifornien EPAMartha.Sandy@oehha.ca.govRegeringen
SmithmartynUC Berkeleymartynts@berkeley.eduForskare 
SoneHidekoYokohama University of Pharmacy, Japanhideko.sone@yok.hamayaku.ac.jpRegeringen 
WangamyNTPhuishan.wang@nih.govRegeringen 
WebsterThomasBoston Universitytwebster@bu.eduForskare 
ZeiseLaurenOEHHA, Kalifornien EPALauren.Zeise@oehha.ca.govRegeringen 
ZhangLutandeUC Berkeleyluoping@berkeley.eduForskare 

&För närvarande vid Maastricht University, Nederländerna

Förkortningar: CPMC, California Pacific Medical Center; EPA, Environmental Protection Agency; NIES, National Institute for Environmental Studies; NTP, nationellt toxikologiprogram; OEHHA, Office of Health Hazard Assessment

Pil upp